Egyszerűsített foglalkoztatás 2025 – EFO 2025

 

Egyszerűsített foglalkoztatás 2025 – EFO 2025

Az egyszerűsített foglalkoztatás (EFO) szabályozásában jelentős változásokat hoz a 2025-ös év, a változásokat a „Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról” szóló 2024. évi LXXIV. törvény tartalmazza. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb tudnivalókat.

Alapbér szabályai az egyszerűsített foglalkoztatásban

  • Legalább a kötelező legkisebb munkabér 85%-a
  • Garantált bérminimum esetén legalább annak 87%-a

Munkanapok korlátozása

  • Egy magánszemély évente maximum 120 EFO-s napot dolgozhat ( 2025.07.01-től ).
  • Az állami adó- és vámhatóság elektronikus lekérdezési lehetőséget biztosít majd a munkáltatók számára, hogy a foglalkoztatás megkezdése előtt ellenőrizni tudják a munkavállaló EFO-s napjainak számát.

Közteher növekedése

Egyszerűsített foglalkoztatás típusai 2025. január 2025. februártól
Alkalmi munka min.bér 1,0%-a 2 900 Ft/nap min.bér 1,5%-a 4 400 Ft/nap
Turisztikai idénymunka min.bér 0,5%-a 1 500 Ft/nap min.bér 0,75%-a 2 200 Ft/nap
Mezőgazdasági idénymunka min.bér 0,5%-a 1 500 Ft/nap min.bér 0,75%-a 2 200 Ft/nap
Filmipari statiszta min.bér 3,0%-a 8 700 Ft/nap min.bér 3,0%-a 8 700 Ft/nap

Minimális órabér és egyéb keretösszegek

Minimális órabér Mentesített keretösszeg / nap Max. munkáltatói összeg / nap
min. órabér*85% 1 421 Ft 17 394 Ft 26 760 Ft
gar. bérmin.*87% 1 744 Ft 20 852 Ft 26 760 Ft
Filmipari statiszta 34 900 Ft

Miért fontos ezekre figyelni?

Az új szabályoknak köszönhetően a munkáltatóknak és munkavállalóknak is nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a foglalkoztatás szabályainak betartására. Az évi 120 napos korlát és a megnövekedett közteher kihatással lehet a munkaerő piaci keresletre és a foglalkoztatási költségekre.

Amennyiben további kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal!

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

Minimálbér 2025

 

2025. január 1-től a minimálbér és a garantált bérminimum ismét emelkedni fog a Kormány 394/2024. (XII.12.) rendelete értelmében. A bruttó minimálbér 9%-al míg a garantált bérminimum 7%-al növekszik. A közterhek mértéke 2025. évben nem változik.

 

Minimálbér és garantált bérminimum összege 2025-től:

Bértípus Minimálbér (Ft) Garantált bérminimum (Ft)
Havibér 290 800 Ft 348 800 Ft
Hetibér 66 860 Ft 80 190 Ft
Napi bér 13 380 Ft 16 040 Ft
Órabér 1 672 Ft 2 005 Ft

Nettó minimálbér: Hogyan alakul 2025-ben?

Munkaidő (óra) Minimálbér nettóban Garantált bérminimum nettóban
8 óra 193 382 Ft 231 352 Ft
6 óra 145 036 Ft 174 404 Ft
4 óra 96 691 Ft 116 960 Ft

További adózási és járulékváltozások 2025-től

Tétel 2024. 12.31-ig (Ft) 2025-től (Ft)
Járulékfizetési alsóhatár 80 040 Ft 87 240 Ft
Személyi kedvezmény havi összege 88 900 Ft 96 900 Ft
Átalányadózók adómentes határa 1 600 800 Ft 1 744 800 Ft
Csekély értékű ajándék 26 680 Ft 29 080 Ft
Távmunkavégzés költségtérítése 26 680 Ft 29 080 Ft

Következtetés

A 2025. január 1-től életbe lépő minimálbér és garantált bérminimum változások jelentős hatással lesznek a munkavállalókra és munkáltatókra egyaránt. A munkáltatói közteher (szociális hozzájárulási adó) százalékban nem változik, marad 13%. Ez alapján egy 8 órás minimálbéren lévő munkavállaló alkalmazása a munkáltatónak 328 604 Ft-ba kerül, 8 órás garantált bérminimum esetén a munkáltató terhe 394 144 Ft.

Forrás: Magyar Közlöny 127. szám, 394/2024. (XII.12.) rendelet

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

 

DÁP

A digitális állampolgárság a DÁP egy olyan szolgáltatás mely az állampolgárok igényeihez alkalmazkodik.

Nem kell különböző hivatalokat felkeresni, hanem egy helyen lehet intézni mindent. Mobil telefonra lesz optimalizálva tehát iOS és Android eszközön is használhatod. 2026. januártól a DÁP használatához eSzemélyiM alkalmazásra és NFC olvasós okostelefonra lesz szükség.  (2021.06.23 után készült és aktivált személyi igazolvány) Ezután szükséges a DÁP mobilalkalmazást letölteni. Regisztráció során pedig azonosítanod kell magadat.

 

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

Ügyfélkapu+

Ügyfélkapu megszűnése

2025. január 16-tól megszűnik a régi ügyfélkapu azaz nem lehet majd belépni a felhasználói név + jelszó párosítással.

Ügyfélkapu+

A sima ügyfélkapu helyett átmenetileg az Ügyfélkapu+ veszi át a szerepet.  Minden egyes ügyfelünknek saját magának szükséges a regisztrációs folyamatot végig csinálnia, senki nem tudja helyette azt elvégezni. Az Ügyfékapu+ -ra már most is lehet regisztrálni, de regisztrációt követően a régi ügyfélkapura már nem lehet belépni. Az ügyfélkapu+ annyiban más mint a sima ügyfélkapu, hogy kétfaktoros azonosítással működik, minden egyéb változatlan marad. Ez a kétfaktoros azonosítás azt jelenti, hogy nem elegendő a felhasználói név és a jelszó a belépéshez, hanem szükség lesz egy biztonsági kódra is (6 számjegyű kód). Ehhez a számsor generáláshoz pedig szükség lesz egy authentikátor/ hitelesítő alkalmazásra. A rendszer mutat egy QR kódot, amit be lehet mutatni az authentikátornak, ami elkészíti a 6 számjegyű kódot. Ez a kód csak meghatározott ideig (30 másodpercig) érvényes és minden belépés alkalmával más lesz a belépési kód is. A belépési kódhoz tehát első körben szükség lesz egy authentikátor (hitelesítő) alkalmazásra melyet a telefonunkra vagy a számítógépünkre kell telepíteni. Használható számtalan ingyenes authentikátor alkalmazás pl. Google hitelesítő vagy Microsoft Authenticator stb.

Mire van szükségem tehát az Ügyfélkapu+ regisztrációhoz?

  • Ügyfélkapus regisztrációra (felhasználói név és jelszó)
  • Okostelefon vagy tablet, vagy PC
  • Hitelesítő alkalmazás letöltésére (okostelefonra vagy PC-re)

Mi a regisztráció folyamata?

  • Ügyfélkapu+ regisztrációhoz be kell lépnünk az ugyfelkapu.gov.hu oldalon a régi megszokott felhasználói név és jelszó párosával és ezután az Ügyfélkapu+ igénylést kell választanunk.               Mielőtt tovább mennénk a korábban leírtak szerint szükségünk lesz vagy a telefonunkra, vagy a PC-re letöltött authentikátor alkalmazásra. Mobil telefonra pl. a Google Authentikátor telepítése szükséges a Play áruházból, amennyiben viszont PC-re szeretnéd telepíteni a hitelesítő programot úgy a TOTP (totp.app) webes felületet ajánljuk.
  • Ezután tovább az ügyfélkapu+ igényléséhez mely során sikeres eszközpárosításra lesz szükség. Mielőtt tovább mennénk nagyon fontos, hogy a „nem tudom beolvasni a kódot” választásával megjelenik egy 16 jelű kód sor, amire a későbbiek során nagyon nagy szükségünk lehet, tehát először javasoljuk azt mindenképpen elmenteni.   
  • Ezután válasszuk az Inkább kérem a QR-kódot, az ekkor megjelenő QR kódot is mentsük le!!!
  • Indítsuk el az authentikátor programunkat és olvassuk be a QR kódot.  Irjuk be a 2. pontba az ügyfélkapus jelszavunkat, a 3. pontba pedig az authentikátorban megjelenő 6 számjegyű kódot.
  • Válasszuk a TOVÁBB gombot.                                         
  • A sikeres eszközpárosítást követően megjelenik egy törlőkód. Ezt a TÖRLŐKÓDOT is mindenképpen mentsük el mert a készülék esetleges elvesztése vagy lecserélése esetén szükség lehet rá. Ha elmentettük a törlőkódot akkor pipáljuk ki a fenti törlőkód mentéséről gondoskodtam mezőt.
  • Ezután már csak a befejezés van hátra. A sikeres regisztrációt követően a következő belépéskor már az Ügyfélkapu+ szolgáltatást kell választani mindazon felületeken, ahol korábban az ügyfélkapu belépéssel tudtunk belépni. (pl. tarhely, eeszt stb)

 

Amennyiben a regisztráció 2025. január 16. előtt nem történik meg úgy már csak DÁP regisztrációra lesz lehetőségünk. Az ügyfélapu+ is (jelen információink szerint) meg fog szűnni 2025. 12.31-én és helyette már csak a DÁP regisztráció lesz elérhető, de ne szaladjunk ennyire előre. Mivel óriási a bizonytalanság az ügyfélkapu+ és DÁP rendszere körül, ezért a fentiek csak támpontok, bármikor változhatnak az időpontok, határidők és a rendszerek is, tehát érdemes mindig utána olvasni az aktualitásoknak) Jelenleg a cikk megírásakor ezek az információk állnak rendelkezésünkre. 

Felhívjuk a figyelmeteket, hogy az ügyfélkapu nem csak a vállalkozóknak szűnik meg, hanem mindenkinek. Tehát magánszemélyeknek is szükséges az ügyfélkapu+ regisztráció. Az ügyfélkapu+ helyett választható, de még kezdetleges formában működő DÁP azaz digitális állampolgárság már most is elérhető, néhány fontos infót róla itt olvashatsz: Digitális állampolgárság (DÁP)

 

 

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

 

 

 

 

 

 

 

 

Házipénztár szabályai röviden

A cégek házipénztára az a hely, ahol a vállalkozás készpénzben tárolt pénzösszegeit kezelik. A házipénztár szerepe a napi készpénzforgalom lebonyolítása, mint például a kisebb beszerzések, utazási költségek, vagy más, kisebb összegű kiadások fedezése.

Házipénztár kezelése:

  • A házipénztárat csak kijelölt személy (pénztáros) kezelheti, aki felelős a pénz biztonságos tárolásáért és nyilvántartásáért.
  • A pénztárban lévő készpénz mennyiségét rendszeresen ellenőrizni kell, és azt folyamatosan nyilván kell tartani.

 

Házipénztár vezetése:

  • A házipénztár vezetése minden számviteli törvény hatálya alá tartozó vállalkozásnak kötelező. Minden készpénzmozgást (bevételt és kiadást) naprakészen rögzíteni kell a pénztárjelentésen, szabályszerűen kiállított bizonylatok alapján. (Az egyéni vállalkozók nem a számviteli törvény hatálya alá tartoznak)

 

Pénztárzárás:

  • A pénztárzáráskor a ténylegesen a házipénztárban lévő készpénzt össze kell vetni a könyvelésben szereplő összeggel. Az esetleges eltéréseket azonnal ki kell vizsgálni és bizonylatolni szükséges.

 

Maximális pénzkészlet a házipénztárban:

  • A vállalkozásoknak meg kell határozniuk a házipénztárban tartható maximális pénzkészlet mértékét, amelyet nem szabad túllépni.
  • Az ezen felüli összegeket be kell fizetni a bankba. A maximális pénzkészlet értékét a pénzkezelési szabályzatban rögzíteni kell.

 

Bizonylati fegyelem:

  • Minden pénztári tranzakcióról megfelelő bizonylattal kell rendelkezni.
  • Ha a pénzmozgást nem igazolja számla vagy nyugta vagy egyéb bizonylat, akkor kötelező a pénztárbizonylat kiállítása. A pénztárbizonylatoknak tartalmazniuk kell a tranzakció dátumát, összegét, a kiadás/befizetés jogcímét és a (bizonylat számát) befizető nevét.
  • Bevételi és kiadási pénztárbizonylat nyomtatvány beszerezhető nyomtatványboltban, de házipénztár programmal is előállítható.

 

A házipénztár készpénzforgalmának szabályai:

  • A készpénzforgalmat a hatályos jogszabályok és a vállalkozás belső szabályzatai szerint kell lebonyolítani. A házipénztár állományát, bizonylati rendjét a NAV ellenőrizheti. A bankból felvett készpénz a házipénztárba kerül. A bankszámlára befizetett összegeket pedig a házipénztárból kell kivételezni.

 

Pénztárgép:

  • A pénztárgépet üzemeltetőknek rögzíteni kell a pénztárgépben a napi nyitókészletet, be kell ütni a bevételeket és napi kiadásokat (fölözés), és a kasszában lévő készpénz összegének meg kell egyeznie a pénztárzárón szereplő összeggel. Ha a kereskedő névre szóló számlát állít ki, akkor már nem szabad a pénztárgépbe beütni, hiszen egyszerre számla és nyugta adás nem merülhet fel. Amennyiben a vásárló bankkártyával fizet, de számlát nem kér, a pénztárgépbe is be kell ütni megfelelő fizetési móddal.

 

Összegzés: A házipénztár hatékony és fegyelmezett kezelése kulcsfontosságú a vállalkozások számára, mivel biztosítja a napi működéshez szükséges likviditást és segít megelőzni a pénzügyi szabálytalanságokat. Az erre vonatkozó szabályok betartása nem csak a pénzügyi stabilitás megőrzéséhez járul hozzá, hanem a jogszabályi megfelelést is biztosítja.

 

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

 

Adóváltozások 2024

(legfontosabb adóváltozások dióhéjban)

Számlakiállítás határideje: A számlát haladéktalanul ki kell állítani, ha az ellenértéket a teljesítésig megtérítik, függetlenül az ellenérték megfizetésének módjától.

Az adóváltozások egy új eleme a kötelező visszaváltási díj: Az üres csomagolások visszaváltása esetén a díjat vissza kell téríteni Mértéke: 50 Ft, a visszaváltási díj nem része az adóalapnak; nem minősül termékértékesítésnek, így áfa fizetési kötelezettséget nem keletkeztet, a számlán vagy nyugtán elkülönítetten kell feltüntetni

 

 

Néhány áfát érintő adóváltozás:

5 % áfa:

  • buszos személyszállítási szolgáltatások (menetrend szerinti városnéző turisztikai szolgáltatás)
  • műalkotások importja
  • speciális gyógyászati célra szánt tápszerek

 

18 % áfa: 

A Magyar Élelmiszerkönyv alapján a 2106 és a 1806 vámtarifaszám alá tartozó desszertjellegű sajtkészítmények

 

0 % áfa: Bevezetésre került a 0% áfa a napilap esetében

 

Kézi számlatömbök nem szűnnek meg!

Nyugta, e-nyugta: megváltozik a nyugta kötelező tartalmi elemei, több információra lesz szükség, melyekről 3 napon belül adatot kell szolgáltatni, (ennek az adóváltozásnak a hatálya: 2025. január 1.)

 

Egyszerűsített számla alkalmazásának lehetősége:

Egyszerűsített adattartalmú számla: kibocsátható az olyan ügyletről, amelyben annak kibocsátója alanyi adómentes adózó, és az ügyletet e minőségében teljesíti. (ennek az adóváltozásnak a hatálya 2025. jan.1.)

 

Egyéni vállalkozó szünetelése:

Az adó alanya a vállalkozó, azzal, hogy az egyéni vállalkozót az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése időszakában is vállalkozónak kell tekinteni, feltéve, hogy a szünetelés időszaka az adóéven belül egybefüggően nem éri el a 181 napot. A vállalkozói tevékenység szünetelése csak teljes hónapra értelmezhető, azaz csak teljes hónapban szünetelő egyéni vállalkozó mentesül a minimális szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség alól

 

Az adóváltozások átszabták a szünetelés ideje alatt megszerzett bevételek elszámolását:

2023.12.31-ét követően megkezdett szünetelésre új szabályok vonatkoznak:

  • Bevétel: a szünetelés előtt végzett egyéni vállalkozói tevékenységre tekintettel a szünetelés alatt befolyt bevétel a szünetelés megkezdését megelőző napon megszerzett bevételnek tekintendő
  • Költség: a szünetelés időszakában igazoltan felmerült kiadás a szünetelés megkezdését megelőző napon elszámolható vállalkozói költségnek minősül

 

2024.01.01-én már folyamatban lévő szünetelés régi szabály szerint:

  • Bevétel: a bevallás benyújtásáig befolyt bevétel a szünetelés megkezdése évének bevétele
  • Költség: bevallás benyújtásáig felmerült kiadás a szünetelés megkezdése évének költsége
  • Ha az év minden napján szünetelt, a bevétel, költség elszámolása az önálló tevékenység szabályai szerint történik

Személyi jövedelemadó változások 2024:

  • Minimálbér: 266800 ft
  • Garantált bérminimum: 326000 ft
  • Járulékfizetési alsó határ: 80040 ft
  • Eü.szolgáltatási járulék: 11300 ft/ hó ill. 380 ft/ nap

 

Csekély értékű ajándék:

Évi 3 alkalommal adható (egyes meghat.juttatásnak minősül)

A 30 év alatti anyák kedvezménye: jogosult az a 30 év alatti anya, aki a vér szerinti vagy magzatra tekintettel családi kedvezmény érvényesítésére jogosult. (akinek bármilyen kedvezménye, mentessége van amit szeretne igénybe venni nyilatkozattal jeleznie szükséges mert a megállapítás nem automatikus)

 

Személyi kedvezmény:

A kedvezmények köre kibővült (286/2023. korm.rend., 335/2009. korm.rend., szja-tv. 29/E) elévülési időn belül visszamenőlegesen is érvényesíthető az orvos által igazolt időpontig.

 

Nyereményeket érintő adóváltozások:

Adómentes: Szerencsejáték tv. szerinti engedélyhez kötött sorsolásos játékok – pl. lottó, totó stb. Engedélyhez nem kötött sorsolásos játékból játékkaszinó, bukmékeri fogadás, lóverseny, kártyateremben szervezett kártyajáték, távszerencsejáték, az online kaszinójátékból származó nyeremény

Adóköteles: a külföldi jackpot rendszerből származó nyeremény

 

Átalányadózás 2024:

Adómentes az éves minimálbér felét meg nem haladó rész, 2024-ben 1.600.800 ft. Adómentes bevételek a különböző ktg hányadok esetén:

  • 40%: 2.668.000 ft
  • 80%: 8.004.000 ft
  • 90%: 16.008.000 ft
Kedvező adóváltozás:

Négy évről 12 hónapra csökkent az az időszak, amelynek az átalányadózás megszűnése évét követően el kell telnie ahhoz, hogy az átalányadózás újra választható legyen.

Támogatások:

Az átalányadózás szerint adózó egyéni vállalkozónál nem minősül vállalkozói bevételnek a vállalkozási (gazdasági) tevékenységéhez költségei fedezetére vagy fejlesztési célra jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján folyósított vissza nem térítendő támogatás. A magánszemély az e bevételével összefüggő adókötelezettségeit az önálló tevékenységből származó jövedelemre irányadó rendelkezések szerint teljesíti.

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

 

Minimálbér 2023-2024

2023.11.20-án megjelenő 508/2023 (XI.20) kormányrendelet szerint a kötelező legkisebb minimálbér változást először 2023. december hónapra kell alkalmazni.

 

 

Minimálbér 2023. dec.1-től 266800 ft/hó

Napi bér 12270 ft/ nap

Órabér: 1534 ft/ óra

 

 

Garantált bérminimum 326000 ft/hó

Napi bér 14990 ft/nap

Órabér: 1874 ft/ óra

 

Járulékfizetési alsó határ 80040 ft/ hó

 

Egyszerűsített foglalkoztatás összege 2023.december MINIMÁLBÉR

Minimálbér esetén minimum órabér: 1304 ft/ óra

Adómentes (munkavállalónál) keret: 13871 ft/ nap

Munkaadónál maximum elszámolható költség: 21340 ft/ nap

Közteher mértéke dec.1-től: 2700 ft/nap / alkalmi munka

Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén: 1300 ft/nap

Filmipari statiszta esetén: 8000 ft/nap

 

Egyszerűsített foglalkoztatás összege 2024.januártól MINIMÁLBÉR

Minimálbér esetén minimum órabér: 1304 ft/ óra

Adómentes (munkavállalónál) keret: 15951 ft/ nap

Munkaadónál maximum elszámolható költség: 24540 ft/ nap

Közteher mértéke: 2700 ft/nap / alkalmi munka

Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén: 1300 ft/nap

Filmipari statiszta esetén: 8000 ft/nap

 

Egyszerűsített foglalkoztatás összege 2023.december GARANTÁLT BÉRMINIMUM

Garantált bérminimum esetén minimum órabér: 1630 ft/ óra

Adómentes (munkavállalónál) keret: 17719 ft/ nap

Munkaadónál maximum elszámolható költség: 21340 ft/ nap

Közteher mértéke dec.1-től: 2700 ft/nap / alkalmi munka

Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén: 1300 ft/nap

Filmipari statiszta esetén: 8000 ft/nap

 

Egyszerűsített foglalkoztatás összege 2024. januártól GARANTÁLT BÉRMINIMUM

Minimálbér esetén minimum órabér: 1630 ft/ óra

Adómentes (munkavállalónál) keret: 19487 ft/ nap

Munkaadónál maximum elszámolható költség: 24540 ft/ nap

Közteher mértéke dec.1-től: 2700 ft/nap / alkalmi munka

Mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén: 1300 ft/nap

Filmipari statiszta esetén: 8000 ft/nap

 

Egyszerűsített foglalkoztatás során napi 8 óra feletti munkaidőre: +50% túlóra pótlékot kell fizetni

Ahol nem vasárnaphoz köthető a tevékenység +50% vasárnapi pótlékot kell fizetni

Ha a foglalkoztatás 22:00-6:00 között történik +15% éjszakai pótlékot kell fizetni

Fizetett ünnepnapokra +100% pótlék jár.

 

NEM változik 2023. december hónapban:

  • átalányadózók éves bevételi kerete
  • átalányban megállapított jövedelem adómentes része (1392000 ft marad)

 

A minimálbér 2023.decembertől érvényes emelése a januárban kifizetendő nettóbérben és járulékokban jelenik meg először. Az emelt nettó béreket 2024.január 10-ig ki kell fizetni.

 

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

2023. évi adóváltozások

A teljesség igénye nélkül a legfontosabb adótörvényeket érintő 2023. évi adóváltozásokról nyújtunk tájékoztatást:

2023. évi adóváltozások: Személyi jövedelemadó

  • 25 év alatti magánszemélyek szja kedvezménye havi 499952 ft azaz évi 5.299.424 ft.
  • 30 év alatti anyák szja mentessége.
  • A minimálbér havi összege 2023. január 1-jétől 232.000 forint, míg a garantált bérminimum összege 296.400 forint lesz.
  • Átalányadózás választásának már nem feltétele az előző évi, csak a tárgyévi BEVÉTEL összege.
  • Átalányadózás értékhatára az éves minimálbér tízszerese (kivéve kiskereskedelem)
  • Átalányadózás adómentes határa: éves minimálbér fele várhatóan 1.392.000,-ft
  • Személygépjármű-vezető képzés 80%-os költséghányadú besorolást kapott
  • Átalányadózóknak negyedéves bevallásra kötelező áttérni tehát a járulékok és szja utalása, bevallása is NEGYEDÉVENTE történik havi bontásban
  • SZJA tervezetet idén is készít a NAV, de az átalányadózók NE FOGADJÁK EL automatikusan a tervezetet, mert a könyvelő egészíti ki és tölti fel a bevallást!

Járulékok 2023:

Az átalányadózó egyéni vállalkozóknak a TB járulékot és a szociális hozzájárulási adót 2023-tól csak negyedévente, de havi bontásban kell bevallani. Így ezeket a járulékokat az év elejétől a tárgynegyedév végéig göngyölítve kell megállapítani. A járulékok mértéke nem változik. A negyedéves bevallás csak az átalányadózókat érinti.

Egészségügyi szolgáltatási járulék 2023:

Az egészségügyi szolgáltatási járulék havi 8.400 forintról 9.600 forintra emelkedik 2023. január 1-től. Az új napi járulékösszeg 280 forintról 320 forintra nő

Egyéb bérrel kapcsolatos változások 2023:

  • Gyermek születése, vagy örökbefogadása esetén az apát az eddigi 5 nap apai pótszabadság helyett 10 munkanap apasági szabadság illeti meg, melyet 2 hónapon belül, legfeljebb 2 részletben kell kiadni.
  • Új szabadságtípus a gyermek 3 éves koráig
  • január 1-től a minimálnyugdíj 28.500 forint összege helyett 60.000 forint lesz a végrehajtás alól mentesített összeg. A korlátozás nélkül végrehajtható összeg is módosul, a minimálnyugdíj ötszöröséről 142.500 forint 200.000 forintra változik.

2023. évi adóváltozások: Iparűzési adó

Évi 25 millió (átalányadózó kiskereskedő esetén 120 millió) forint bevételig a vállalkozások választhatják az iparűzési adó új, egyszerűsített megállapítását. Évközben kezdők esetében arányosítani szükséges. A kedvezményes iparűzési adó választás esetén további kedvezményekre, mentességre az adózó nem jogosult.
– 12 millió forint bevételig az adóalap 2,5 millió forint
– 12 és 18 millió forint bevétel között az adóalap 6 millió forint
– 18 millió forint bevétel felett az adóalap 8,5 millió forint

(a választást a 2022. évi adóbevallásban május 31-ig kell bejelenteni és 2023-tól alkalmazható)

NAV /ÜPO és Mobil App

Megszületett a NAV ÜPO azaz ügyfélportál mely ügyfélkapus bejelentkezéssel érhető el. Valamint ajánljuk az ügyfeleink figyelmében a NAV-Mobil APP rendszerét is, ahol adószámla egyenlegeket, gépjármű adatokat, foglalkoztatási adatokat tudnak az ügyfelek lekérdezni, illetve a jövőben számos fejlesztés várható.

Áfa:

  • A kormányrendelet meghosszabbította a kedvezményes, 5 %- os áfa alkalmazását az új építésű lakóingatlanok esetében, így az új építésű lakóingatlanokra vonatkozó kedvezményes 5 % adókulcs 2024. december 31-ig alkalmazható.
  • Fordított adózás érintő változás: az áfa tv. 142§ 1(b)

„a szolgáltatás nyújtásának minősülő olyan építési-szerelési és egyéb szerelési munka esetében, amely ingatlan létrehozatalára, bővítésére, átalakítására vagy egyéb megváltoztatására – ideértve az ingatlan bontással történő megszüntetését és rendeltetésének megváltoztatását is – irányul, feltéve, hogy az ingatlan létrehozatala, bővítése, átalakítása, egyéb megváltoztatása hatósági engedélyhez vagy hatósághoz történő bejelentéshez kötött”

Tehát bármely hatósági engedély vagy bejelentés szükségessége esetén az építési- szerelési és egyéb szerelési szolgáltatások fordított adózás alá esnek 2023.január 1-től.

Kézi nyugtákat érintő változások 2023:

Jogalkotás alatt van a kézi nyugtákról történő adatszolgáltatás, így javasoljuk a kézi nyugtákat használó ügyfeleink számár az E-nyugtákra történő átállást. (ehhez programot ajánlani is tudunk)

KATA változások 2023:

  • 2022-ről 2023. január 15-ig kellene iparűzési bevallást tenni azon KATA alanyoknak, amelyek kata fizetési kötelezettsége szünetelt, vagy adókedvezményt, adócsökkentést kívánna igénybe venni.
  • Törvényi vélelem az iparűzési adóban: a KATA alanyok az egyszerűsített adóalap megállapítást választják, ha mégsem akkor változásbejelentő nyomtatványon kell közölni

2023. évi adóváltozások: EFO

közteher mértéke a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként:

  • mezőgazdasági idénymunka esetén a hónap első napján érvényes minimálbér 0,5%-a, azaz  1.160 Ft,
    turisztikai idénymunka esetén a hónap első napján érvényes minimálbér 0,5%-a, azaz1.160.-Ft,
    alkalmi munka esetén a hónap első napján érvényes minimálbér 1%-a, azaz 2.320.- Ft,
    filmipari statiszta esetén a minimálbér 3%-a, azaz 6.960.- Ft./fő/nap.

 

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

Áttérés a Katáról

Áttérés a Katáról vállalkozói szja hatálya alá („sima egyéni vállalkozó”)

Lentebb olvashatsz Áttérés Katáról átalányadózás alá (egyéni vállalkozók esetében) Katt ide 

Az egyéni vállalkozó számára az áttérés a katáról egyik alternatívája a vállalkozói személyi jövedelemadózás hatálya alá történő áttérés. Ezt az adózási módot a személyi jövedelemadó törvény szabályozza. Ebben az esetben az adózást tételes költségelszámolás előzi meg. Az egyéni vállalkozás bevételeinek nevesítését és jellemzően előforduló költségeit a törvény mellékleteiben találjuk. Összegezve ez az adózási mód annak a legoptimálisabb, akinek sok igazolt költsége illetve sok költségszámlája van havonta, mert ezeket elszámolva optimalizálható a nyereséget terhelő adó összege.

A teljesség igénye nélkül bevétel: (szja tv. 10.mell)

  • Értékesített termék, áru, szolgáltatás ellenértéke
  • tárgyi eszközök értékesítésének bevétele
  • egyéb bevételek, kapott kamat, kapott támogatás, kártérítés stb.

Jellemzően előforduló költségek: (szja tv.11.mell)

  • vállalkozói kivét
  • bevétel megszerzésével közvetlenül összefüggő kiadások
  • adott előlegek, tárgyi eszközök és nem anyagi javak értékcsökkenési leírása
  • anyag, áru, göngyöleg beszerzés
  • munkabérek közterhei, tagdíjak, biztosítási díjak, a tevékenységhez kapcsolódó adók, illetékek stb.

Nyilvántartási, könyvvezetési kötelezettség:

Az áttérés a katáról megszünteti a bevételi nyilvántartás vezetési kötelezettséget, illetve lehetőséget helyette az egyszeres könyvvitel szabályai szerint a tételes naplófőkönyv vagy pénztárkönyv vezetési kötelezettség áll fenn. Ebből kifolyólag az egyszeres könyvvitel vezetése komolyabb szakértelmet kíván.

Az adózó járulékfizetési kötelezettsége

Míg a kata hatálya alatt elegendő volt egy adónemre megfizetni a tételes adót, addig az áttérés a Katáról új szabályozást is jelent. Főszabály szerint a főállású egyéni vállalkozó a járulékait havonta fizeti meg és vallja be. A járulékfizetés alapja minimum a mindenkori minimálbér, de a garantált bérminimum összegét kell alapul venni, ha a vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú végzettséget igényel.

Járulék közterhek:

  • 15% személyi jövedelemadó (családi és egyéb kedvezmények érvényesíthetők)
  • 18,5% társadalombiztosítási járulék
  • a vállalkozói kivét de minimum a minimálbér 112,5%-a után 13% szociális hozzájárulási adó

Járulékfizetés alóli mentesülések:

  • táppénz, baleseti táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátások ideje, katonai szolgálat, fogvatartás ideje, tevékenység szüneteltetésének időszaka, ha az egyéni vállalkozó legalább 36 órás munkaviszonyban is áll és a vállalkozásában nem érvényesít vállalkozó kivétet stb.

Adóterhek:

Az év közben folyamatosan vezetett könyvviteli nyilvántartásokból megállapítjuk a bevételeket, kiadásokat majd a kettő különbözetét az eredményt adókötelezettségek terhelik.

  • 9% vállalkozói személyi jövedelemadó
  • osztalékalap után 15% személyi jövedelemadó
  • osztalékalap után 13% szociális hozzájárulási adó (a szocho fizetési felső korlátig mely a minimálbér * 24)

Az osztalékalap utáni terhek nem válaszhatóak szemben a társasvállalkozással, hanem kötelezettség.

Az eredményről és az azt terhelő adókról éves bevallást készítünk, de a váll. személyi jövedelemadóban negyedéves előlegfizetési kötelezettségünk van.

 

Egyéb tudnivalók:

A vállalkozói személyi jövedelemadózást választó alanyi adómentes egyéni vállalkozó egy teljes adóévre a 12 milliós felső határt köteles figyelni, azt követően köteles áttérni az áfa körbe. Év közben kezdő egyéni vállalkozó a keretet arányosítani köteles.

Helyi iparűzési adóban szemben a kata szerinti iparűzési adóval, nem választható a tételes iparűzésiadó, hanem a szabályok figyelembevételével a bevételből kiindulva a helyi önkormányzat adómértékét alkalmazva évente egyszer adóbevallásban állapítjuk meg az adót és évi két részletben adóelőleget fizetünk. (március és szeptember hónapban)

Társadalombiztosítási szempontból a Katáról áttéréssel a vállalkozói kivét összege lesz a biztosítási jogviszonyunk, illetve ellátások alapja.

 

Az áttérés számviteli feladataiért fizetendő díj: 15.000 ft

Havi könyvelési díj bizonylatszám függő  teljes Árlistánkat itt megnézheted

Áttérés Katáról további alternatívája lehet: ha az egyéni vállalkozó megszünteti az egyéni vállalkozói tevékenységét és céget alapít, amelynek a legfontosabb tudnivalóiról egy későbbi cikkünkben írunk.

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

 

Áttérés Katáról átalányadózás alá (egyéni vállalkozók esetében)

Az áttérés Katáról egy másik alternatívája az átalányadózás választása

Az átalányadó lényege

Az átalányadó lényege, hogy nem a valós költségszámlák alapján történik a költségelszámolás, hanem igazolás nélkül elszámolható költséghányadok vannak, amelyek mértéke a végzett tevékenységtől függ. Bármilyen tevékenységre választható, de a bevételi korlátra figyelni kell. Összegezve ez az adózási mód annak a legoptimálisabb akinek kevés költségszámlája van havonta.

Bevételi értékhatár az átalányadózásban 2022:

Az éves minimálbér 10-szereséig lehet választani (2022.01.01-től 24 millió forint) Ha az előző évben nem haladta meg és a tárgyévben várhatóan nem haladja meg a bevétel a fenti összeget. Kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozó esetében az éves minimálbér 50-szereséig lehet választani, (ami 2022.01.01-től 120 millió forint) Tevékenységét évközben kezdő, megszüntető vagy szüneteltető az értékhatárt arányosítani köteles.

Bizonylat nélkül levonható költséghányadok az átalányadózás során 2022-től

  • Alap költséghányad: 40% (ez az alap eset)
  • Törvényben nevesített TESZOR alapján: 80%
  • Kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet folytató: 90%
  • Mezőgazdasági őstermelő: 90%

 

2022.01.01-től 80%-os költséghányaddal végezhető tevékenységek

  1. a) mezőgazdasági, erdőgazdálkodási (TESZOR 01, 02), bányászati (TESZOR 05-től 09-ig) és feldolgozóipari (TESZOR 10-től 32-ig) termék-előállítás, építőipari kivitelezés (TESZOR 41, 42);
  2. b) mezőgazdasági, betakarítást követő szolgáltatás (TESZOR 01.6), vadgazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatás (TESZOR 01.70.10), erdészeti szolgáltatás (TESZOR 02.40.10) és zöldterület-kezelés (TESZOR 81.30.10);
  3. c) halászati szolgáltatás (TESZOR 03.00.71), halgazdálkodási szolgáltatás (TESZOR 03.00.72);
  4. d) feldolgozóipari szolgáltatás (TESZOR 10-től 32-ig) a bérmunkában végzett szolgáltatás és az egyéb sokszorosítás (TESZOR 18.20) kivételével;
  5. e) építőipari szolgáltatás (TESZOR 43);
  6. f) ipari gép, berendezés, eszköz javítása (TESZOR 33.1), gépjárműjavítás (TESZOR 45.20), személyi, háztartási cikk javítása (TESZOR 95.2), épületgépészeti berendezések javítása (TESZOR 43.21, 43.22, 43.29);
  7. g) a taxis személyszállítás (TESZOR 49.32.11) személygépjármű kölcsönzése vezetővel (TESZOR 49.32.12), egyéb máshová nem sorolt szárazföldi személyszállítás (TESZOR 49.39.39), közúti áruszállítás (TESZOR 49.41.1);
  8. h) számítógép, kommunikációs eszköz javítása (TESZOR 95.1);
  9. i) fényképészet (TESZOR 74.20);
  10. j) textil, szőrme mosása, tisztítása (TESZOR 96.01), fodrászat, szépségápolás (TESZOR 96.02), hobbiállat-gondozás (TESZOR 96.09.11);
  11. k) a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján folytatott vendéglátó tevékenység (TESZOR 56).

 

2022-től 90%-os költséghányaddal végezhető tevékenységek

  1. az adóév egészében kizárólag a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet alapján kiskereskedelmi tevékenységből bevételt szerző egyéni vállalkozó 90 százalék,
  2. a mezőgazdasági őstermelő 90 százalék költséghányad levonásával állapítja meg (átalányban megállapított jövedelem).

 

Adómentesség az átalányadózásban:

A Katáról áttéréssel egy adómentességi keretet is igénybe vehetünk az átalányadózás alatt. Az éves minimálbér feléig a jövedelem adómentes, tehát szja adóelőleget nem kell fizetni az éves minimálbér feléig (1,2 millió forintig) Nincs arányosítás ebben, tehát az évközben kezdő átalányadózóra is vonatkozik. Amennyiben a jövedelem meghaladja az adómentes keretet úgy az adóelőleget csak a meghaladó jövedelem után kell fizetni. (Főállásban a szociális hozzájárulási adót és tb járulékot akkor is meg kell fizetni ha van mentesített adóalap.)

Példa:

Éves árbevétel 10.000.000 ft

Alkalmazható költséghányad 40%: -4.000.000 ft

Jövedelem: 6.000.000 ft

Mentesített keret: -1.200.000 ft

Módosított adóalap: 4.800.000 ft

Fizetendő szja: 4.800.000 ft * 15%= 720.000 ft

 

Jövedelmadót csökkentő adókedvezmények:

  • Négy vagy több gyermeket nevelők kedvezménye
  • 25 év alatti fiatalok adókedvezménye
  • Betegség esetén járó kedvezmények
  • Első házasok kedvezménye
  • Családi adó és járulékkedvezmények

A személyi jövedelemadó előleget negyedévente kell fizetni. (választható a havi elszámolás is)

Járulékok az átalányadózásban:

TB járulék 18,5%: Alapesetben* havonta a számított jövedelem után kell fizetni, ha viszont a jövedelem nem éri el a minimálbért vagy a garantált bérminimumot akkor legalább azután meg kell fizetni. Havonta erről járulékbevallást kötelező beadni.

(*Kivétel a kiegészítő tevékenységet folytató, nappali tagozaton tanulmányokat folytató, nem főállású egyéni vállalkozók mert nekik csak a tényleges jövedelem után az adómentes határ felett kell megfizetni. Saját jogú nyugdíjas vállalkozónak nincs tb járulék fizetési kötelezettsége)

Szociális hozzájárulási adó: 13%: Alapesetben a főállású egyéni vállalkozónak havonta a számított jövedelem után kell fizetnie, de legalább a minimálbér vagy a garantált bérminium 112,5%-a után. (emiatt összehasonlító számítás szükséges)

Amennyiben mellékállású (36 órát elérő munkaviszony vagy társas vállalkozói jogviszonyban biztosított) vagy nappali tagozatos hallgató a vállalkozó, akkor nincs kötelező minimum szociális hozzájárulási adó, csak a ténylegesen realizált jövedelem után, adómentes határ felett kell megfizetni az adót. Saját jogú nyugdíjas vállalkozó sem fizet szociális hozzájárulási adót. Havonta erről járulékbevallást kötelező beadni.

Iparűzési adó:
Iparűzési adót az átalányadózó egyéni vállalkozónak is fizetnie kell.
Az iparűzési adó számítási módja során a jövedelmet fel kell szorozni 1,2-vel és ezután kell megfizetni a maximum 2%-os iparűzési adót.

 

 Az áttérés számviteli feladataiért fizetendő díj: 15.000 ft

Havi könyvelési díj bizonylatszám függő teljes Árlistánkat itt megnézheted.

Nálunk mindenki annak arányában fizeti a díjunkat amennyi bizonylatot ad át könyvelésre, tehát arányos a díj a ráfordított munkaidővel.

Áttérés Katáról további alternatívája lehet: ha az egyéni vállalkozó megszünteti az egyéni vállalkozói tevékenységét és céget alapít, amelynek a legfontosabb tudnivalóiról egy későbbi cikkünkben írunk.

 

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon

 

 

 

 

Adóváltozások 2022. július 1-től a cégautóadóban, és az egyszerűsített foglalkoztatásban

A 93. számú Magyar Közlöny Extra profit adókról szóló kormányrendelete tartalmazza a bevezetésre kerülő különadókat és adóváltozásokat. Jelen hírekben ügyfeleinket leginkább érintő két változásról szólunk.

Adóváltozások az egyszerűsített foglalkoztatásban

• Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (a továbbiakban: Efo tv.) 4. § (2) bekezdésétől eltérően a filmipari statiszta alkalmi munkából származó napi nettó jövedelme nem haladhatja meg a hónap első napján érvényes minimálbér 12 százalékát, amely összeget száz forintra kerekítve kell meghatározni.

• Az Efo törvény szerint a mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén a munkaviszony minden naptári napjára, minden munkavállaló után a hónap első napján érvényes minimálbér 0,5%-a megfizetendő mint munkáltatói közteher. (2022-ben 200.000,-ft minimálbér után 1000 ft/nap/fő)

• Az Efo törvény szerinti alkalmi munka esetén a munkaviszony minden naptári napjára, minden munkavállaló után, a hónap első napján érvényes minimálbér 1%-a a fizetendő közteher. (2022-ben 200.000,-ft minimálbér után 2000 ft/ nap/ fő)

• Az Efo törvény szerinti filmipari statiszta esetén a munkaviszony minden naptári napjára, minden munkavállaló után a hónap első napján érvényes minimálbér 3%-a a fizetendő közteher. (2022-ben a minimálbér után ez 6000 ft/ nap/fő)

Adóváltozások a cégautóadóban

2022. július 1-től a havi cégautóadó mértéke az alábbiak szerint alakul:

A B C D
1 Teljesítmény (kW) 0”–„4” környezetvédelmi
osztályjelzések esetén
„6”–„10” környezetvédelmi
osztályjelzések esetén
„5”; „14–15” környezetvédelmi
osztályjelzések esetén
2 0–50 30 500 forint 16 000 forint 14 000 forint
3 51–90 41 000 forint 20 000 forint 16 000 forint
4 91–120 61 000 forint 41 000 forint 20 000 forint
5 120 felet 81 000 forint 61 000 forint 41 000 forint

 

https://magyarkozlony.hu/

Olvass további híreket a Könyvelő Fót honlapunkon